22. rujna obilježen je Nacionalni dan borbe protiv nasilja nad ženama u Hrvatskoj. Sigurna kuća Istra je povodom njegovog obilježavanja po 14. put organizirala, kao i prošlih godina, mimohod u gradu Puli. Na njemu su sudjelovali učenici nekih srednjih škola, predstavnici raznih udruga, a dobrodošlo je bilo i građanstvo Pule. S transparentima i crnim balonima hodalo se od Trga Forum kroz Ulicu Sergijevaca do Trga Portarata, sve s pratnjom bubnjara. Tamo se program nastavio plesnom izvedbom AB Originala, dramskom performansom četiriju glumca iz INK i puštanjem crnih balona. Oni simboliziraju žene koje su stradale smrću zbog obiteljskog nasilja. U program je bio uključen i govor koordinatorice Sigurne kuće Istra, Jadranke Černjul u kojemu je izjavila zastrašujuće brojke ubijenih žena u Hrvatskoj.
Samo u Istri je u poslijednjih 25 godina ubijeno čak 26 žena, od kojih je 20 ubijeno od strane bliske osobe. Ove godine smrtno su nastradale tri žene i sve su tri bile žrtve bliskih osoba. U najvećem broju slučajeva to su bračni i izvanbračni partneri, sinovi, pa čak i unuci. J. Černjul također ističe kako državne institucije nažalost i dalje nisu sposobne pravedno kazniti nasilnike.
Zašto se ovaj dan obilježava?
Dan borbe protiv nasilja nad ženama održava se u spomen na događaj iz 1999. godine kada je Mato Oraškić, tada suspendirani policajac, tijekom brakorazvodne parnice na Općinskom sudu u Zagrebu usmrtio svoju suprugu Gordanu Oraškić, njezinu odvjetnicu Hajru Prohić i sutkinju Ljiljanu Hvalec, a teško ozlijedio zapisničarku Stanku Cvetković. Mato Oraškić je time postao prva osoba u Hrvatskoj osuđena na maksimalnu zatvorsku kaznu od 40 godina.
O nasilju nad ženama
Većina ljudi misle da se obiteljsko nasilje događa u siromašnim kućanstvima i u imovinski loše stojećim obiteljima, ali događa se svim društvenim slojevima pa čak i poznatim osobama. Najčešće su žrtve žene i rijetko muškarci, a vrste nasilja mogu biti: fizičko, psihičko, ekonomsko, seksualno i duhovno.
Nikada ne smijemo osuđivati žrtvu. Izlazak iz ovakvih situacija može biti vrlo težak. Često žena ostaje u nasilnom odnosu jer drukčije ne bi mogla osigurati krov nad glavom svojoj djeci. Cilj nasilnika je da žrtvu učini slabom i da misli kako nije sposobna izaći iz nasilnog odnosa. Ženi tako pada samopouzdanje te takvim riječima počinje vjerovati.
Nasilje može biti prisutno i u mladenačkim vezama. Na to ukazuju: ljubomorno i posesivno ponašanje, provjeravanje poruka na mobitelu, izoliranje od društva i ucjene. Takvo nasilje nisu “dječje igre” i može ostaviti teške poslijedice. Važno je da tinejdžeri otvoreno razgovaraju o svojim problemima u vezi s prijateljima, psiholozima, roditeljima i sl.
Kako prijaviti doznanje ili sumnju na nasilje?
Nasilje se nikako ne smije zanemariti. To nije interna, obiteljska stvar u koju se ne miješa, nego velik društveni problem koji su svi stanovnici Hrvatske dužni prijaviti policiji. Ako dijete svjedoči nasilju, najbolje je da razgovara s osobom od povjerenja starijom od sebe poput učitelja ili rodbine izvan kućanstva u kojemu se zbiva nasilje.
Ako ste na bilo koji način dio obiteljskog nasilja, ili ga trpi netko u vašoj okolini, prijavite to na broj policije 192 ili nazovite Sigurnu kuću Istra na SOS telefon 052 500 - 148 i stanite nasilju na kraj.
Čime se bavi Sigurna kuća Istra?
Sigurna kuća Istra je organizacija koja pruža psihološku i emocionalnu podršku, pravne informacije, podršku tijekom ostvarivanja prava i smještaj u sigurnom prostoru s tajnom lokacijom za žrtve obiteljskog nasilja. Njihova je misija pružanje besplatne pomoći ženama i djeci i podizanje svijesti građanstva o nasilju u obitelji kao društveno neprihvatljivom obliku ponašanja.
izvor fotografija: Sigurna kuća Istra