Preskoči na glavni sadržaj

Prosinac u Puli bogatiji za predstavu Bijeli klaun

Istarsko narodno kazalište i ove je godine obradovalo djecu i mlade kazališnom predstavom u božićnom duhu. Predstava Bijeli klaun nastala je kao dramatizacija glasovitog romana Damira Miloša. Zahtjevnog redateljskog zadatka prihvatio se Luka Mihovilović koji je uz dramaturginju Dinu Vukelić slojevit filozofski tekst uspješno pretočio u dramski, a uz Andreu Gotovinu vješto oblikovao scenski pokret jednog cirkusa. Važno je spomenuti i scenografiju koja je napravljena na maštovit i kreativan način, pogotovo zeleni zmaj.

Kazališna predstava namijenjena je djeci različitog uzrasta. Pozorno su je pratila djeca od vrtićke dobi pa sve do viših razreda osnovne škole. Priča govori o dječaku koji je dio cirkuske obitelji, a koji ne razlikuje boje. To je tajna koju znaju samo njegovi roditelji i s kojom teško živi. U otkrivanju boja pomaže mu slijepi starac kojeg je sreo u šumi i koji ga podučava kako pravilno postavljati pitanja. Dječak je zaljubljen u kćer krotitelja tigrova te njoj prvoj povjerava svoju veliku tajnu. Kada se našao u trenutku da mora nastupati pred publikom, osjećao se jako nesretno i zbunjeno jer nije vidio smisao površne zabave. Tada odlučuje napustiti cirkus i krenuti u svijet kojim će hodati dok oko njega ne budu živjeli sretni ljudi.

I roman i predstava propitkuju ne samo bijelog klauna, već i svakog od nas; koji je naš pravi životni put i imamo li dovoljno hrabrosti izabrati ga i zapravo krenuti njime? Zašto je pravi klaun tužan klaun? Kako on vidi i razumije ljude oko sebe? Koliko je nasmijano lice istiniti izraz ljudske sreće i do kada će bijeli klaun hodati svijetom?

 

Autor: Karlo Čargonja, Izvor: https://www.ink.hr/repertoire/bijeli-klaun/


Popularni postovi s ovog bloga

Osvrt na animirani film Gdje je Anne Frank

Povodom obilježavanja Dana sjećanja na žrtve holokausta učenici osmih razreda naše škole, u sklopu edukativnog projekta “Film u školi”, pogledali su film Gdje je Anne Frank. Radi se o animiranom filmu kroz koji redatelj Ari Folman u današnjem svijetu oživljava prijateljicu Kitty kojoj se Anne zapravo obraća u svome dnevniku te na taj način gledateljima predočava Annein život. Ari Folman je cijenjen i nagrađivan izraelski redatelj; na vrlo emotivan način pristupa izradi ovog filma zato jer su i njegovi roditelji dijelili sudbinu Anneinih, s tim da su uspjeli preživjeti holokaust. Noć otvorenja muzeja Anne Frank u Amsterdamu. Kitty se oslobađa iz dnevnika u izlogu muzeja i započinje potragu za Annom. Nije vidljiva drugim ljudima i neprimjetno se kreće po prostorima muzeja. Kad izađe iz muzeja postaje vidljiva i upoznaje dječaka Petera s kojim nastavlja svoju potragu. Slijedi niz izmjenjivanja današnjice i retrospektivnih kadrova – vraćanja u prošlost: u skrivanje židovskih obitelji te ...

Od sada pratite blog i u audio obliku!

Cjelokupni cilj ovog podcasta je informiranje o važnim društvenim i kulturnim temama, a uz to i poticanje vrlo zanemarene grane novinarstva - slobodnog tj. istraživačkog novinarstva. Nakon nekoliko mjeseci pisanja bloga i objavljivanja raznih školskih uradaka i članaka, odlučio sam da je vrijeme da uz to ponovno počinjem njegovati svoje znanje za tonsku obradu i snimanje. Tako je nastao podcast Novinarstvo – mjesto gdje imam potpunu slobodu i bezbrižnost izražavanja. Poslušajte prvu epizodu

Međunarodni dan pismenosti

Pismenost je u užem smislu sposobnost čovjeka da čita i piše. Srećom, živim u društvu u kojem je razina pismenosti visoka, a obrazovanje dostupno svima. No stanje u nerazvijenim zemljama izvan Europe je poprilično drugačije. Prva me slova naučila pisati mama. Budući da se u našoj obitelji govori više jezika, odmalena učim i mađarsku abecedu. Kada sam došao u prvi razred, znao sam čitati i pisati jednostavne riječi i rečenice. Taj je klimavi temelj učvrstila i usavršila moja učiteljica razredne nastave Ljiljana Brenko. Za mene pismenost ponajprije znači samostalnost i slobodu. Slobodu istraživanja, čitanja, snalaženja u svijetu. Svatko bi trebao imati bez obzira na spol, rasu, nacionalnu i vjersku pripadnost od rane dobi zakonski osigurano obrazovanje. Što više ljudi opismenimo i obrazujemo, toliko ćemo biti bogatiji kao ljudi, ali ne u novcu, već u stoput vrjednijoj stvari – u znanju. (školski sastavak za Hrvatski jezik)